6 błędów w nazwach tatrzańskich

Nazewnictwo w Tatrach to temat na książkę. Doczekało się ono wielu opracowań, a nawet pracy doktorskiej. Pochodzenie wielu nazw w tych górach  jest niezwykle ciekawe, bowiem wiąże się ściśle z historią, zamieszkującej je ludności. Oczywiście nawet w kartografii zdarzają się błędy, ale jest kilka miejsc, które, choć na co dzień odwiedzane przez wielu turystów, wciąż otrzymują nowe nazwy.

Starorobociański Wierch – ten najwyższy szczyt polskiej części Tatr Zachodnich najczęściej otrzymuje nazwę Starobociański Wierch. Może od starego bociana? Tymczasem jego nazwa pochodzi od Hali Stara Robota. Kiedyś była ona halą pasterską, a dziś nadal możemy oglądać ją, kierując się z Doliny Chochołowskiej ku Siwej Przełęczy.

W Zakopanym – tam właśnie niektórzy turyści szukają noclegów lub punktów gastronomicznych. Skoro złoto jest gdzieś zakopane, to ktoś uczynił je zakopanym. Proste, prawda? Nie do końca, bo nazwę Zakopane w narzędniku i miejscowniku odmieniamy jako Zakopanem. Już nawet Sławomir nie wytrzymał takiej niedbałej deklinacji i stworzył przebój, który ma pomóc milionom Polaków.

Skąd ta nazwa? Jedna z wersji przyjmuje, że niedaleko Poronina znajdowało się wykarczowane miejsce, które nazwano Kopane. Znalazł się jednak buntownik z wyboru lub z przymusu, który przeniósł się jeszcze dalej, właśnie Za Kopane.

Czarny Staw – nie jest to błąd sensu stricte, ale w polskich Tatrach mamy Czarny Staw pod Rysami, Czarny Staw Gąsienicowy i Czarny Staw Polski, zatem takie określenie może być bardzo nieprecyzyjne.

Idę od Wierch Poroniec – nazwy się deklinuje. Ta nazwa pochodzi od strumienia i polany Poroniec, zatem idziemy z górnej części tychże, czyli Wierchporońca. W jednym słowie.

Szczyt Zawrat – Zawrat jest przełęczą, która stanowi początek najtrudniejszego szlaku w polskiej części Tatr, Orlej Perci. Nazwa ta oznacza po prostu stromą przełęczą, zatem nawet jej etymologia wyklucza uznanie jej za szczyt.

Siklawa – Siklawica – te nazwy czasami są stosowane wymiennie, tymczasem odnoszą się do dwóch różnych wodospadów w Tatrach. Siklawica leży w Dolinie Strążyskiej, czyli w Tatrach Zachodnich, a Siklawa to największy wodospad w Polsce i zlokalizowany jest w Tatrach Wysokich, nieopodal Doliny Pięciu Stawów Polskich. Warto o tym pamiętać.

Mam nadzieję, że ten krótki przegląd popularnych błędów w nazewnictwie okaże się dla was przydatny i czegoś was nauczy. Jeśli indeks tatrzański macie w głowie, zachęcam do podzielenia się tekstem z innymi turystami.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *