Dolny Śląsk: Śnieżnicki Park Krajobrazowy. 4 propozycje tras.

Codziennie powtarzam, że Dolny Śląsk jest piękny i, żeby nie być gołosłowną, przedstawię dziś trzy propozycje tras w Śnieżnickim Parku Krajobrazowym i jego najbliższej okolicy.
Myślę też, że czas najwyższy zwrócić uwagę na to, że zdjęcia, które pojawiają się przy opisach moich wycieczek trekkingowych wykonane są w różnych porach roku, co nietrudno zauważyć. Uważam jednak ,że to wartość dodana, bowiem pokazują miejsca, które odwiedzam w kilku, niekoniecznie idealnych odsłonach.
No to co? Zaczynamy!
1. Międzygórze – Śnieżnik
Śnieżnik to druga, zaraz po Śnieżce, najwyższa góra polskich Sudetów i jest równie kapryśna pod względem pogody. Wchodzi w skład Korony Gór Polski, którą konsekwetnie zdobywam. Trasa z Międzygórza jest najwygodniejszą opcją dla niezmotoryzowanych, bowiem czerwony szlak rozpoczyna się tuż obok przystanku autobusowego „Międzygórze Śnieżnik”. Dzień przed planowaną wycieczką słyszałam wiele ostrzeżeń na temat załamania pogody i bezsensowności mojego planu. W przypadku wszelkich górskich wojaży słucham jednak swojego serca. Czy słusznie? Zobaczcie.

 Przy podejściu na szczyt widoczność znacznie się zmniejszyła, ale warto było przeczekać wiatr, który okazał się zbawienny.

2. Czarna Góra – Śnieżnik
To propozycja alternatywnej trasy na najwyższy szczyt Masywu Śnieżnika. Dobra na regeneracyjny spacer dla narciarzy, wybierających ten rejon do szusowania i dla tych, którzy zdecydowali się na nocleg w okolicach Stronia Śląskiego. Żółty szlak wiedzie przez Jaskinię Niedźwiedzią i oczywiście schronisko im. Zbigniewa Fastnachta, z którego rozpoczyna się 30-minutowe podejście na Śnieżnik. W długi weekend listopadowy pogoda nie dopisała tak jak rok temu, ale dla mnie dodała tylko postapokaliptycznego klimatu całemu podejściu.

Uwaga: przy ataku szczytowym (ach, te wpływy everestowej literatury) mogą przydać się raczki dla ułatwienia wędrówki.

3. Dolni Morava: Sky Walk, Ścieżka w obłokach

Zaledwie 30 kilometrów od powyższych tras wycieczek, za przejściem granicznym w Boboszowie, znajduje się Ścieżka w obłokach. To utworzony pod koniec 2015 roku projekt pomostu widokowego, z którego rozciąga się panorama na Masyw Śnieżnika i, przy dobrej widoczności, na Karkonosze wraz z ich najwyższym szczytem – Śnieżką. To, co widzimy w danym punkcie ścieżki jest dobrze opisane na zdjęciach panoramicznych. Dla tych, którym korzystanie z kompasu jest obce, jest to znaczne ułatwienie. Mimo iż wstęp dla osoby dorosłej kosztuje nieco ponad 30 złotych, bardzo polecam tę atrakcję i stanowczo odradzam wjazd kolejką. Krótki trekking z wioski do kas oferuje wspaniałe widoki przy dobrej pogodzie, a także pożądane przyspieszenie tętna wędrowca. Zdrowie plus oszczędność to dwa słowa, które świetnie opisują to, co czeka Was w kolejnych tygodniach.

4. Międzygórze – Igliczna

To krótka wycieczka, idealna przed wyjazdem do domu. Wiedzie przez wodospad Wilczki na wierzchołek Iglicznej. Całość zajmuje około 2 godzin. Na szczycie znajduje się schronisko oraz Sanktuarium Marii Śnieżnej, które, otoczone licznymi kamerami, nie zachęca do zwiedzania.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *