Menu
Sięgając nieba
  • Kontakt
  • Polityka prywatności
Sięgając nieba

Nowa wieża widokowa w Sudetach: Borowa z Jedlinki-Zdrój

Napisano dnia 27 grudnia 2017
Trasa na Borową

14 grudnia nastąpiło oficjalne otwarcie wieży na Borowej. W ciągu kilkunastu dni ten szczyt stał się prawdziwym sudeckim despacito. W grupach, skupiających miłośników tego pasma niemal codziennie pojawiają się nowe zdjęcia z tą konstrukcją. I bardzo dobrze, bo Góry Wałbrzyskie, Suche czy Kamienne nie są zbyt popularne wśród turytów. Dobrze dla regionu, gorzej dla samotników. 🙂

Przerwa świąteczna co roku stanowi dla mnie okazję, by trochę zwolnić i powłóczyć się po sudeckich szlakach. W tym roku była wyczekiwana jak nigdy przedtem, bowiem w listopadzie uległam wypadkowi, który zniweczył plan rehabilitacji niedomagającego kolana.

Padło więc na Borową z Jedliny-Zdrój. Krótko i łatwo – w sam raz na nieśmiały powrót do aktywności.

Borowa to najwyższy szczyt Gór Wałbrzyskich. Fakt ten może zaskoczyć tych, którzy mają ambicję na zdobycie tytułu zdobywcy Korony Gór Polski, bowiem w spisie wierzchołków do zdobycia nadal widnieje Chełmiec, który jest o 2 metry niższy. 

Swój marsz rozpoczynam przy ulicy Konopnickiej, skąd żółtym szlakiem kieruję się ku Przełęczy pod Borową. Tu odbijam w lewo i trzymam się niebieskiego i czerwonego koloru, by wreszcie czerwonym szlakiem dotrzeć na szczyt. Miejscami droga jest w całości pokryta lodem, więc polecam zabrać ze sobą raczki, a już zwłaszcza przy ujemnych temperaturach.

Nie wyobrażam sobie, by ktokolwiek wybierał się w góry bez mapy, ale nadmienię w tym miejscu, że przybita niedawno strzałka na rozstaju niebieskiego i czerwonego szlaku może być nieco myląca, bowiem sugeruje, że do nowo otwartej atrakcji dostaniemy się niebieskim szlakiem (w lewo), a w rzeczywistości powinniśmy odbić ostro w górę i trzymać się koloru czerwonego. Prawdopodobnie została umieszczona w taki sposób, by nie przegapić jej podczas marszu.

Wieża w pełnej okazałości

Góry Wałbrzyskie

Borowa

Gdy oglądałam zdjęcia wieży, wydawało mi się, że jest znacznie wyższa. Tymczasem jej wysokość to 16,5 metra. W zupełności wystarcza to, by przy dobrej widoczności zobaczyć Karkonosze ze Śnieżką, Góry Sowie, a nawet Wrocław.

Drugi dzień Świąt sprezentował mi świetną pogodę, która umożliwiła podziwianie panoramy Sudetów w pełnej krasie.

Znalazło się nawet miejsce dla Tatr. Tak nazywa się firma, która stawiała wieżę.

Nowa wieża Sudety

Stworzenie tej konstrukcji na pewno wpłynie pozytywnie na turystykę w Górach Wałbrzyskich. Dotychczas Borowa nie była zbyt popularnym celem wycieczek z uwagi na spore zalesienie, które nie pozwalało na docenienie uroków okolicznych pasm. Teraz na pewno się to zmieni, zatem polecam wykorzystać zimowe miesiące i nacieszyć się względnym spokojem w tych rejonach.
Ten szczyt możecie zdobyć na wiele sposobów, więc zdecydowanie warto.

Ja następnym razem zaplanuję trasę z Wałbrzycha przez Andrzejówkę, a tymczasem niecierpliwie czekam na wieżę na Trójgarbie!

Informacje praktyczne:

Trasa: Jedlinka Zdrój – Borowa – Jedlinka Zdrój

Trasa: Jedlina Zdrój, ul. Konopnickiej – Jedlina Zdrój, ul. Konopnickiej | mapa-turystyczna.pl

Parking: przy tym wariancie brak, auta są zostawiane po bokach drogi
Trudność: znikoma, ale podejście na szczyt jest dość ostre, więc zimą konieczne będą raczki lub raki

Dodaj komentarz Anuluj pisanie odpowiedzi

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Najnowsze wpisy

  • Tatry: Czerwone Wierchy jesienią
  • Gerlach – opis wejścia na najwyższy szczyt Tatr
  • Sudety: Trójgarb i nowa wieża widokowa
  • Tatry: Kopa Kondracka i Giewont
  • Hala Gąsienicowa – przez Boczań czy Dolinę Jaworzynki?

Archiwa

Kategorie

Meta

  • Zaloguj się
  • Kanał RSS z wpisami
  • Kanał RSS z komentarzami
  • WordPress.org
©2019 Sięgając nieba | Powered by SuperbThemes & WordPress