|

Hala Gąsienicowa – przez Boczań czy Dolinę Jaworzynki?

Jak najlepiej dotrzeć na Halę Gąsienicową z Kuźnic? To pytanie pojawia się często, gdy przychodzi nam wybrać wariant dotarcia do tego urokliwego miejsca na mapie Tatr. Idealnym rozwiązaniem byłoby wejść jednym szlakiem, a zejść drugim, jednak zdaję sobie sprawę, że nie zawsze jest to możliwe – na przykład, gdy schodzimy z Kasprowego Wierchu. Postaram się porównać oba warianty, a decyzję pozostawić wam, bowiem nie ma jednej dobrej odpowiedzi na takie pytanie.

Z  Kuźnic do Doliny Gąsienicowej możemy dostać się dwoma szlakami – żółtym przez Dolinę Jaworzynki oraz niebieskim przez Boczań.

Rozpoczniemy wędrówkę drugim wariantem. Szlak rozpoczyna się tuż za kasą biletową w Kuźnicach i w początkowej fazie wiedzie przez las. Jeśli Hala Gąsienicowa jest ostatnim przystankiem na waszej trasie, polecam odbić w lewo na Nosal. To bardzo proste podejście, a jednocześnie jeden z moich ulubionych punktów widokowych.

Po powrocie na właściwy szlak idziemy dalej. Droga jest kamienista i może być małym wyzwaniem dla osób słabszych kondycyjnie, jednak nie nastręcza żadnych trudności. Po wyjściu z lasu oferuje za to piękne panoramy Tatr zachodnich i ciekawy widok na Giewont.

 Po wyjściu z lasu rozpoczyna się magia! W takiej scenerii docieramy do Przełęczy między Kopami, gdzie wielu turystów staje przed dylematem z dzisiejszego postu – przez Jaworzynkę czy Boczań? 
 
Nim jednak pokażę wam drugi wariant, odwiedzimy jedno z najpiękniejszych miejsc w Tatrach, Dolinę Gąsienicową i Czarny Staw Gąsienicowy. Wszak odpoczynek to rzecz święta.
Po krótkim posiłku w Murowańcu wracamy do Kuźnic – tym razem wybierając wariant przez Dolinę Jaworzynki.
To nieco krótsza wersja, więc polecam ją tym, którym zależy na czasie, a nie na widokach.
Od Przełęczy między Kopami (Karczmiska) do Kuźnic zejdziemy w niewiele ponad godzinę, podziwiając przy okazji tę cichą i spokojną dolinę.
To koniec naszej wycieczki – wracamy do Kuźnic. Cała trasa liczy nieco ponad 14 km i zajmuje 6 godzin, zatem będzie idealną propozycją na krótkie dni. Gdybym miała odpowiedzieć na pytanie zawarte w tytule, wybrałabym wersję przez Boczań z uwagi na to, że, choć dłuższa, to oferuje znacznie ciekawsze widoki, ale jeśli macie możliwość – wypróbujcie oba warianty.
A Ty, który wariant wybierasz?
Informacje praktyczne:
Dojazd: Niemal do samych Kuźnic możemy dostać się busem z Zakopanego i samochodem, a potem czeka nas krótki, 15-minutowy spacer. Znajduje się tam sporo parkingów w cenie 20 złotych za cały dzień.
Trasa:

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *