Dolny Śląsk: Ślęża. Co to jest różowy szlak?!

Ślęża jak dojść dojazd Sobótka

Chyba pierwszy raz w życiu miałam prawdziwą majówkę. Taką bez pracy 2 maja, bez konieczności robienia czegokolwiek i z miliardem pomysłów do zrealizowania. A potem nadeszły prognozy. Okazało się, że z tych 5 dni tylko 2 będą względnie suche, więc musiałam zrealizować plan w pigułce. Na pierwszy ogień poszła Ślęża, najwyższy szczyt Przedgórza Sudeckiego. Jako Wrocławianka na jej szczycie stawałam już niezliczoną ilość razy, toteż tym razem wynalazłam coś innego – „różowy” szlak.

Wiem, co myślicie – nie ma czegoś takiego jak różowy szlak. To po prostu skrót myślowy, ponieważ szlaku, który dziś opiszę teoretycznie nie ma – ani na mapach, ani na oznaczeniach w terenie. Na drzewach widnieją jednak kleksy różowego sprayu.
Ślęża różowy szlak
Startujemy z parkingu w Sobótce (ul. Armii Krajowej) i udajemy się w kierunku żółtego szlaku na Wieżycę. Przymykamy oczy i ignorujemy pierwszą pokusę, skręcając w lewo.
Ślęża jak dojechać
 Ten wariant oferuje nam świetne widoki na Sudety, a także lekki wzrost tętna, bo jest nieco stromy. Chwila przerwy na obserwacje z wieży Bismarcka (obiekt czynny jest tylko w weekendy w miesiącach letnich) i ruszamy dalej. 
Po minięciu sporej wiaty jadalnej ciągle trzymamy się żółto-czerwonego już szlakuaż do rozwidlenia dróg. W pewnym momencie skręci on w prawo i wtedy my, niczym prawdziwi buntownicy, odbijamy w lewo, ku leśnej drodze utrzymując wzmożoną uwagę. Różowy szlak rozpoczyna się kamiennymi schodami, które bez większych problemów dostrzeżecie po swojej prawej stronie.  
Ślęża różowy szlak dojazd
Nie dostrzeżecie natomiast ludzi i to jest w tym wariancie najpiękniejsze. Miejscami na drzewach widoczne są także zielone oznaczenia właściwe dla ścieżki przyrodniczej. Warto być uważnym, bowiem na jednej ze skał znajduje się twarz Jezusa, a kawałek dalej źródło Anny. Tych źródeł w Masywie Ślęży jest o wiele więcej. Ciekawą trasę ich śladem znajdziecie tutaj.
Szczyt, jak to szczyt w długi weekend – pełen ludzi, ale i niezwykle interesujących nowości. 
Ślęża jak wejść
Kościół (katolicki, żeby było ciekawie) został już mocno odnowiony, a na trawie stanęła sporej wielkości wiata. To jedno z najciekawszych miejsc w Polsce, które każdy miłośnik klimatów prasłowiańskich powinien dopisać do swojej listy podróżniczej. Choć góra ma zaledwie 718 m.n.p.m., kryje w sobie wiele legend i tajemnic, a mnogość wariantów wejścia na szczyt sprawia, że nie znudzi się, nim odkryjemy je wszystkie.

Comments

  1. Wrocław Fantastyczny

    Stosunkowo rzadko ludzi spotyka się też, gdy idziesz na Ślężę od strony Przełęczy Tąpadła… i nie pchasz się najbardziej oczywistą, najrótszą "ceprostradą". A jakie piękne skałki po drodze… ech…A co do szczytu … niestety, jeszcze trochę a ten proboszcz przejmie cały teren. Niestety, z religii to on chyba najbardziej wziął sobie fragment o fałszywych prorokach i martwi mnie to, co wyprawia na szczycie 🙁

  2. Jan Prociak

    Jedna z moich ulubionych miejscówek z czasów mieszkania we Wrocławiu. Wtedy chyba nie było jeszcze piwa z ostatniego zdjęcia, więc jest powód żeby się kolejny raz wybrać do Sobotki 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *