|

Góry Stołowe. Fort Karola, Skalna Czaszka i morderstwo na Narożniku

Góry Stołowe to jedno z moich ukochanych pasm górskich. To tam stawiałam pierwsze kroki na szlaku, tam testowałam kolano po długiej wędrownej absencji i wreszcie pojechałam na pierwszą samochodową wyprawę po uzyskaniu prawa jazdy. Zima, lód i szosa Stu Zakrętów. Chyba nic więcej nie muszę dodawać. Ponieważ mam potężny problem z odpuszczaniem sobie samej, postanowiłam, że środek tygodnia i deszczowa aura to doskonały dzień na urlop i totalny reset.

Narożnik: trasa z Lisiej Przełęczy

Ruszam w ścianie deszczu, co w pełni odpowiada prognozom. Na szczęście w życiu wyznaję podejście, że pogodę ma się w sercu. Wkraczam na niebieski szlak i wchodzę na Narożnik, szczyt, dla którego tu jestem. To właśnie u jego podnóży zginęli Anna Kembrowska i Robert Odżga, studenci Akademii Rolniczej we Wrocławiu (dziś Uniwersytet Przyrodniczy).

Poranne mgły pod Narożnikiem
Drugie śniadanie na szczycie

Morderstwo na Narożniku

To sprawa, która do dziś nie została rozwiązana. Para miała poruszać się z Dusznik-Zdroju niebieskim szlakiem w kierunku Karłowa. Ich zwłoki znaleziono po 9 dniach poszukiwań właśnie pod Narożnikiem. Zginęli 17 sierpnia 1997 roku od strzałów w tył głowy i między oczy. Hipotez jest wiele: od motywów seksualnych, aż po neonazistowskie, gdyż dokładnie 10 lat przed tym wydarzeniem, 17 sierpnia 1987 r., Rudolf Hess, zbrodniarz nazistowski, popełnił samobójstwo. Neonaziści podobno spotykali się w tych rejonach już kilka lat wcześniej. W 2020 roku, 23 lata po tej zbrodni, znaleziono broń, z której najpewniej zastrzelono Anię i Roberta.

Skalna Czaszka

Skalna Czaszka była dotąd zakazanym miejscem, gdyż nie prowadził do niej znakowany szlak turystyczny. Każdy, kto chciał ją zobaczyć, musiał bazować na relacjach turystów, a ewentualne zdjęcia zachować dla siebie. Dziś ta niezwykła formacja skalna została udostępniona dla ruchu turystycznego.

Selfie w moim wydaniu
Małpolud

Jak powstała Skalna Czaszka

Na pierwszy rzut oka wydaje się, że tak niezwykłą formację stworzył człowiek. Nic bardziej mylnego – to dzieło natury! We mgle i ulewie robi tym większe wrażenie. Oto ona – Skalna Czaskza, która powstała na skutek wietrzenia i erozji.

Skalna Czaszka

Skały Puchacza i okolice

Z Kopy Śmierci i Skalnej Czaszki udajemy się w kierunku Skał Puchacza. Cały szlak jest krótki, jednak zapewnia widoki, które są kwintesencją Gór Stołowych. Kładki, korzenie i cudowna zieleń.

Wrzosy w sierpniu!

Ponieważ ideą tego wyjazdu była uważność, podziwiałam roślinność i faunę Gór Stołowych. W głowie grał Kękę:

4 nad ranem, niedziela, ulice są puste
Na mieście jest jeden samochód
Jadę nim ja
Wstawać się nie chcę, lecz lecę
Bo mam coś na oku

Kękę, Tryb ON

Przez dobrą chwilę zastanawiałam się, jaki mamy miesiąc, bo co dwa kroki mijałam ogromne kępy pięknych wrzosów. Przywodzą mi na myśl moje wrześniowe wesele, gdzie wrzosy grały pierwsze skrzypce. Co chwilę przystaję, robię zdjęcia i się zachwycam.

Leśne ścieżki

Fort Karola

Po powrocie na Lisią Przełęcz, udaję się na Górę Ptak (841 m.n.p.m.) Na jej zboczu znajduje się Fort Karola, który został wybudowany w XVIII w. z rozkazu króla Prus Fryderyka Wilhelma II. Z całej budowli zachowały się jedynie fragmenty, zatem resztę musi zrobić wyobraźnia.

Informacje praktyczne

Trasa:

Parkowanie:

Parkingi na Lisiej Przełęczy są bezpłatne, jednak nie są zbyt duże. Polecam wyjazd bardzo wcześnie rano. W przeciwnym razie pozostaje partyzanckie parkowanie na poboczu.

Wyjazdy z dziećmi:

Trasa jest krótka (zaledwie 8 km), więc będzie odpowiednia dla nieco starszych dzieci. Zdecydowanie nie nadaje się na spacer z wózkiem. Uważam, że cztery koła to nie sprzęt w góry, ale mimo wszystko podkreślam. Nosidło będzie tu najlepszym wyborem.

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *