Morze Bałtyckie:Darłowo

Nietrudno zauważyć, że morze i niziny to miejsca, które rzadko wybieram na cel swojej podróży, jednak tym razem było inaczej. Znajomi wyremontowali zabytkowy dom nad morzem i uznaliśmy, że długi weekend to doskonała okazja, by go obejrzeć. Choć nic z tego nie wyszło, bo remont się przedłużył, postanowiliśmy, że nad morze jedziemy tak czy inaczej.

Padło na Darłowo i domek na wyłączność w otoczeniu potężnego ogrodu i wielu drzew.

Ponieważ pogoda nie była typowo wakacyjna, oddawaliśmy się długim spacerom i zwiedzaniu okolic. O wymarzonych zachodach słońca nie było mowy – niebo było pokryte chmurami, ale miało to swój niewątpliwy urok.

Zawsze nazywał w myśli morze: la mar, bo tak nazywają je ludzie po hiszpańsku, gdy je kochają, mówią o nim złe słowa, ale zawsze tak, jakby chodziło o kobietę. Niektórzy młodzi rybacy […] mówili o nim el mar, co jest rodzaju męskiego. Mówili o nim jak o przeciwniku bądź miejscu, bądź nawet wrogu. Ale stary zawsze myślał o nim w rodzaju żeńskim, jako o czymś, co udziela albo odmawia wielkich łask, a jeśli robi rzeczy straszne i złe, to dlatego, że nie może inaczej. „Księżyc działa na nią jak na kobietę” – myślał.

Stary człowiek i morze, Ernest Hemingway

Ostatni wieczór dał mi dokładnie to, o czym marzyłam. Pustą plażę i wspaniały zachód słońca. Dostałam to, po co przyjechałam. Piasek pod bosymi stopami, spektakl światła i spokój ducha.

Podobne wpisy

6 komentarzy

  1. Samo Darłowo wymaga poświęcenia sporej ilości czasu aby trochę zwiedzić. Ja w tym roku właśnie w Darłowie natrafiłem na potężną nawałnicę przez co musiałem odpuścić zwiedzanie Zamku Książąt Pomorskich i poprzestałem jedynie na latarni morskiej, która była głównym celem mojej wizyty w tym miasteczku.

  2. Spokój ducha to jest to co zawsze odnajduję będąc nad morzem. I za to tak bardzo je kocham! Uwielbiam siedzieć i patrzeć na morze, słuchać szumu fal. 😉 Mam wrażenie, że nic mi wtedy nie brakuje do szczęścia. 🙂
    A zdjęcia są przecuuudowne! <3

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *